ضرورت امام بعدازپیامبر

4,301
80%
Awesome
  • Design

برای حمایت از ما پیچ زیر را فالو نمایید

هر فاله 20امتیاز برای دانلود محصولات

برای فالو کلیک نمایید

ضرورت امام بعدازپیامبر آیین اسلام بایک رشته معارف  و اول اعتقادی  در کنار  مسائل  اجتماعی   اقتصادی عبادی  سیاسی به انسان ها عرضه شده است.پیامبر اسلام (ص) به وسیله  قران  که از سوی خداوند  نازل شده  و بیان احادث وسیع در تبیین  و  آشکار کردن  همه اصول اعتقادی  و مسائل  زندگی  بشر کرد .

ضرورت امام بعدازپیامبر
ضرورت امام بعدازپیامبر

ضرورت امام بعدازپیامبر

در این میان  دلایلی مانند  تحمیل جنگ  به مسلمانان  و وجود کافران  و مشرکان  و بت پرستان  و جعل احادیث  می شد که احادیث  پیامبر  و نکات قرآنی به شکل نادرست و اشتباه به مردم ابلغ  شود.لازم است که بعد از  پیامبر  شخصی از جانب  خداوند منتخب شود که  مصون از اشتباه  و گناه و خطا ذدارای علم  کامل  در مورد دین اسلام باشد: انتخاب شود تا مردم بتوانند  مطابق با  شرایط  زمان و مشکلات  زمان به جانشین پیامیبر مراجعه کنند  و او مطابق  با اینکه  آیین اسلام آخرین آیین اسلامی  و پاسخ گویی تمام نیاز های بشر  تا پایان تاریخ  بشریت است  به مشکلات رسیدگی کنند  و مانع از تخریب دین و روج خرافه پرستی گردد.

مرجعیت سیاسی امام:

روایات تاریخ نشان  می دهد  که موجودیت جامعه  و دولت  نوپای اسلامی  از سوی دشنان  در معرض در معرض      تهدید جدی  قرار داشت، بیم آن می رفت  که اختلافات ناخواسته داخلی و تعرضات  دشمنان خارجی با فساد  و جنگ ، طومار  مدینه النبی (ص)  و پیام جهانی دین خاتم را در هم  پیچد یکی از تهدید  های جدی  در سال های  پایان زندگی پیامبر (ص) همسایه شمالی مسلمانان ، امپراتور روم شرق  بود. خسرو پرویز  چند سالی پیش از آن دعوت رسول خدا را پاره و دستور قتل  اورا به حاکم وابسته خود در یمن داده بود.
جریان نفاق  ما جنبش های ارتجاعی  مرتدان و بیمار دلان   موجود در  قلمرو ونظام  دینی و سیاسی  جدید از  دیگر زوایای  تهدید های  با الفعل  و بالقوه ای بودند  که در کنار  تهدید های  خارجی می توانست ذهن و دل  پیامبر خدا  و نخستین رهبر انقلاب جهانی را به خود مشغول کند .این جریان ها ،ذهن و دل  پیامبر خدا (ص) از فتنه  ها اختلافات دشمن ها  و دسته بندی ها ی پس از  خود به وجود  آگاهی  و نگرانی  پیامبر خدا از فتنه ها اختلافات  دشمن ها و دسته بندی ها ی پس از خود وجود دارد.
یکی دیگر از چیزهایی که می تواند پاسخ این پرسش را روشن کنند ارزیابی پیامبر از  مسئله انتصاب و انتخاب است در مجموع سخنان که از پیامبر گرامی اثری از طوری انتخاب خلیفه از رای شورا و گزینش امام به وسیله  حل و عقد و مانند آنها به چشم نمی خورد.
برای مثال پیامبر  در جریان دعوت شیوخ قبیله به نام بن عامر  سلام به جانشینی بعد از پیامبر را بیان کرد و گفت همه جانشین به دست خدا ست  که هرکجا بخواهد قرار می دهد.
 

ضرورت امامت از دیدگاه نقل:

آیات بسیاری می شود که اشاره به ولایت علی بن ابیطالب دارد آیه ۵۵ سوره مائده(( ولیکن الله و الذین آمنو الذین یقیمون الصلاه و یوتون  الزکاه و هم را لعون)
در این آیه به دلالت حرف حصر ((انما)) تنها  ولی مومنان خدا و رسول و ایمان آورندگان  هستند که اقامه  نماز  می کنند و در حال رکوع  زکات می دهند.گفته می شود  که متولی و سرپرست امور کسی است.
سنت پیامبر :
مقصد از سنت پیامبر  در این  مبحث آن بخش از سخنان پیامبر است که  در سند و صدورشان  در میان  محققان  جای منافه نیست  و به اصطلاح  سنت جامع اند  به عقیده شیعه  دلالت  این روایات  نیز مانند  سند شان گویاست  و مرجعیت  دین امامت  گروه خاص یا عدد آن ها را اثبات می کنند  در اینجا به نقل  و بررسی چهار حدیث بسنده می کنیم

حدیث ثقلین

حدیث ثقلین میرحامد حسین هندی این حدیث و از ۳۵ اصحاب پیامبر با اسناد بسیار در دو جلد نخست کتاب انواع الانوار   نقل کرده است:
ای مردم  به راستی  که من چیزی را در میان  شما به یادگار  می گذارم  را برگرفتید  هرگز گمراه  نخواهید  شد کتاب خدا  و خاندانم اهل بیت .

حدیث غدیر:

در هیجدهم ماه  ذی الحجه  سال دهم هجری  بر سرزمین  غدیر خم  آبگیره ای در منطقه  خم در نزدیکی  صیقات جحفه  که میانه  راه مکه  به مدینه قرار دارد   به شذدت  می تابید  و انبوهی  که حاجیان  در آن نقطه به فرمان پیامبر فرود آمدند.
بعد از  ادای نماز  ظهر پیامبر  بر بالای چهاز شتران رفت  و بعد از حمد و ستایش  خداوند  از مردم سوالاتی کرد  و دست علی بن ابی طالب (ع) را بالا گرفت  طوری که همه حاظران دیدن  و چنین گفت ((خدا مولای من و  و من مولای مومنان  هستم  و برآن ها از خودشان  اول ترم، هان ای مردم  هر که من مولای  او هستم  علی مولای اوست، پروردگارا دوست بدار  کسی را که علی را دوست بدارد و دشمن بدار هرکسی را که علی را دشمن بداند. خدایا یاران علی را یاری کن  و دشناتن اورا خوار فرما پروردگارا  علی را مدار حق  قرار بده.))
 
نتیجه گیری:
وجود امام وراه  برابری امت اسلامی  بعد از  پیامبر  واجب است  تا بعد از  پیامبر  بتواند  برنامه های  الهی را متناسب  را نیاز های را از امت  است پیش ببرد  و در شرایط  سخت سیاسی اجتماعی  واعتقادی یاور مردم باشند و در هر فرصت مناسب مردم را به اسلام دعوت  کند.
چنین شخصی حتما  باید منتخب حدا و پیامبر باشد و در نزد پیامبر  آموزش دیده باشد  و از هر علم وفنون  آگاهی داشته باشد همچنین معصومیت  از گناه  و خطا باشد  تا بعد از  پیامبر  دین ،علم ، و احکام  شرعی  ایضا پیام خدا  و پیامبرانش  را کامل و درست  خداوند  و پیامبر ش را کامل  و درست  بیان کند  تا امت  اسلامی دچار خطا  و انحراف نشوند.
خداوند و پیامبر  بارها  به موضوع  امامت و معصوم  بودن اشاره کرده اند مانند آیه 55 سوره مائده حدیث غیر  آیه تطهیر  و حدیث منزلت.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.