فناوری

یقه

0
یقه

در لباس, یقه بخشی از پیراهن است, لباس, کت یا بلوز که در اطراف و یا قاب گردن fastens. در میان متخصصان ساخت و ساز لباس, یقه از دیگر خطوط کراوات مانند اسمز و lapels متفاوت است, با بودن از یک قطعه جدا از پارچه ساخته شده, به جای یک چین دار و یا برش بخشی از همان قطعه پارچه مورد استفاده برای بدن اصلی از لباس.

یقه ممکن است به طور دائم به بدن اصلی از لباس متصل (به عنوان مثال توسط دوخت) و یا انفصال.

استفاده از کلمه

دیکشنری انگلیسی آکسفورد یقه ردهای در معنای مدرن خود را به c. ۱۳۰۰ ، هنگامی که قلاده به عنوان زره گردن محافظت می شود. 1

تاریخچه

حلقه های پیراهن امروز فرود از باند مستطیل شکل از ملافه در اطراف گردن از پیراهن قرن 16th. جدا برس وجود دارد در کنار حلقه های ruffled متصل از اواسط قرن 16th, معمولا اجازه می دهد تا سترشنج و دیگر به پایان رساندن خوب, [استناد مورد نیاز] و یا به یقه شویی آسان تر. 2

در طول دوره Edwardian و پراکنده پس از آن, مردم قلاده حلقه های زینتی به عنوان یک شکل از طلا و جواهر.

در زمان های مدرن یقه صفر  و سه راه شرت نشان می دهد عدم ضرورت از قلاده.

یقه

اصطلاحات

باند – یک نوار از پارچه که در اطراف گردن fastens, عمود بر بدن از لباس, که یقه مناسب ممکن است متصل.
سفت کننده های یقه ، استخوان ها و یا باقی می ماند–نوارها از baleen ، فلز ، بوق ، مادر از مروارید ، و یا پلاستیک ، گرد در یک پایان و با اشاره به دیگر ، قرار داده شده را به یقه پیراهن مرد به آن سفت و جلوگیری از نقاط از پیچش یا حلقه زنی تا. معمولا در قسمت زیرین یقه از طریق شکاف های کوچک قرار داده است اما گاهی اوقات به طور دائم در محل دوخته.
امتیاز-گوشه های یقه; در یقه دکمههای پایین, نقاط با buttonholes که متصل به دکمه های کوچک در بدن از پیراهن برای برگزاری یقه منظمی در محل نصب شده.
گسترش–فاصله بین نقطه یقه پیراهن.
ایستادن-باند بر روی کت یا یقه پیراهن که از یقه خود پشتیبانی می کند.

انواع یقه

یقه می تواند به عنوان طبقه بندی:

ایستاده و یا ایستادن ، اتصالات در اطراف گردن و دروغ گفتن بر روی شانه ها.
گردش مالی ، ایستاده در اطراف گردن و سپس تا خورده و یا نورد بیش از.
تخت یا سقوط ، دراز کشیدن بر روی شانه ها.
قلاده نیز ممکن است سفت ، به طور سنتی با نشاسته. مدرن شستشو و پوشیدن حلقه های پیراهن ممکن است با واسط و یا ممکن است شامل فلز یا یقه پلاستیکی باقی می ماند. قلاده های پیراهن که داشتن به عنوان قلاده نرم توصیف. شکل قلاده نیز به شکل خط گردن که آنها متصل است کنترل می شود. اکثر قلاده به گردن جواهر نصب شده ، یک خط گردن نشسته در پایه گردن در سراسر. اگر لباس باز می شود پایین جلو ، لبه های بالا ممکن است به شکل lapels و باز کردن به شکل V تاشو ، و برش یقه خواهد شد بر این اساس تنظیم شده است.

زیر رژیم قدیمی

یقه به نظر می رسد در قرن 17th با گسترش بخش بالایی از پیراهن, که قبلا به عنوان لباس زیر پوشیده شده بود و بنابراین در نظر گرفته شده به invisible1.

این لباس کلاسیک به دنبال نشانه ای از سادگی است. در دوران رنسانس ، مردانی که آن را انجام دادند ، جانبازان ، پروتستان ، سواد و آموخته مردان بودند.

در دادگاه فرانسه, یقه مد روز در طول دوره های تند و سخت. تحت تاثیر ناپرهیزی پروتستان, عبور در 1550s پوشیده شده بود, قبل از اینکه توسط توت فرنگی که با آن به رقابت پرداختند جایگزین. در مقابل مذهبی, عبور بیشتر توسط پروتستان پشتیبانی شد, اما با توسعه ضد اصلاحات در 1580s, کاتولیک ها به پاس بازگشت. او در نهایت خود را در فرانسه در پایان سلطنت هنری III تاسیس و پس از آن قطعی تحت سلطنت لویی سیزدهم.

در قرن 18 ، عبور تکامل یافته توسط استفاده از آن توسط اشراف. آن را تبدیل به یک لباس لوکس است که با توری embellished. رشد می کند و اسپرد بر روی شانه. سپس یقه خورده نامیده می شود. بسته به مد از دادگاه ، اندازه آن را افزایش می دهد و یا باریک ، کوتاه در 1640s و بزرگ در 1660s. فلپ نامیده می شود یقه ، که گسترش می یابد در سراسر بالای قفسه سینه. فلپ راه را برای کراوات ، وارداتی توسط مزدوران کرواتی ، تحت لویی چهاردهم را.

در دوره معاصر

حدود ۱۸۲۰, در تروی (ایالات متحده آمریکا), یقه شروع به از بدن از پیراهن جدا می شود, به منظور تسهیل شستشو مکرر آن, در حال توسعه عمل از سترشنج به منظور آن را سفت. در پایان قرن 19, یقه متوقف به یک لوله ساده در اطراف که مردان یک دستشویی پیچیده. کراوات (و سپس به نام “مسابقه قایق رانی”) تکامل می یابد و یقه پیراهن اصلاح شده است. بسیاری از قلاده تاریخ امروز مورد استفاده از 1910s-1920s ، به لطف در بخشی به کار خیاط انگلیسی. در دوره بین جنگ ، پوشیدن یک یقه سفید کاذب در خدمت به تشخیص طبقه اجتماعی حاکم ، به عنوان کارگران یقه آبی مخالف است. اسلوب در حال تغییر و ناپدید ، مانند عبور کوسه در ایالات متحده در 1940s و یا پای بیل گردن در 1970s

عبارات مربوط به یقه

“یقه سفید” اشاره به یک فرد مشغول به کار در دفتر.
“یقه آبی” به معنی:
کارگر.
ملوان از نیروی دریایی.
“جرایم یقه سفید” به جرائم مرتکب شده توسط کارکنان و مدیران ارشد اشاره دارد.
“افزایش از یقه” به معنی تلاش برای نشان دادن خاموش, bragging, بودن پرمدعا.

Essence Names Interim Chief After Claim of ‘Abusive Work Culture’

مقاله قبلی

انواع یقه لباس

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در فناوری