فناوری

T.S.M.C. قرار است یک Chip Facility (ایالات متحده) ساخته شود ، یک برد برای ترامپ

0

سانفرانسیسکو – در پاسخ به نگرانی های فزاینده دولت ترامپ درباره امنیت زنجیره تأمین لوازم الکترونیکی جهانی و تنش های رقابتی آن با چین ، در ساخت یک کارخانه تراشه پیشرفته در ایالات متحده موافقت کرده است.

تصمیم T.S.M.C. ، که کارخانه های عظیمی در تایوان برای تولید تراشه های مورد استفاده در اکثر تلفن های هوشمند و بسیاری از دستگاه های دیگر دارد ، اواخر روز پنجشنبه پس از گزارش های مطبوعاتی قبلی تأیید شد.

T.S.M.C. گفت که این کارخانه با پشتیبانی نامشخص از ایالت و دولت فدرال در آریزونا ساخته خواهد شد. T.S.M.C. سرمایه گذاری خود را در این کارخانه از سال 2021 تا 2029 با 12 میلیارد دلار تخمین زده است ، پیش بینی می کند در حالیکه به طور غیر مستقیم هزاران شغل دیگر ایجاد می کند ، مستقیماً حدود 1600 نفر را استخدام خواهد کرد.

اما تخمین T.S.M.C از میزان تولید این کارخانه نشان می دهد که تقریباً یک پنجم اندازه بزرگترین “گیگابابهای” شرکت همانطور که شرکت از آنها می خواند ، خواهد بود. این شرکت قصد دارد امسال از فناوری تولید استفاده كند كه بعید به نظر می رسد با شروع كارخانه در سال 2024 ، پیشرفته ترین شرکت باشد.

با این حال ، این اقدام به نظر می رسد یک پیروزی برای دولت ترامپ است که خواستار ایجاد توانایی های تولید ایالات متحده بوده و از شکنندگی یک زنجیره تأمین فناوری به شدت محور چین انتقاد کرده است. آقای ترامپ تقدم بر چین را به عنوان یک اصل مهم در دولت خود مبدل کرده است ، سال گذشته درگیر جنگ تجاری و محدود کردن توانایی های شرکت های فن آوری چینی مانند هواوی برای انجام تجارت در ایالات متحده به دلیل نگرانی های امنیت ملی است.

معامله با T.S.M.C. دو نفر در مورد جلسات مشروح گفتند ، ممکن است با محدودیت های سست تر در استفاده از فناوری آمریکایی در تولید محصولات خارج از کشور همراه باشد. این برای رهبران چینی و هوآوی ، غول تجهیزات ارتباطات و مشتری اصلی شرکت T.S.M.C ، که با محدودیت های بالقوه ای در مورد میزان تکنولوژی آمریکایی که می تواند از آن استفاده کند روبرو بوده است.

T.S.M.C. در اطلاعیه خود هیچ پیشنهادی به این موارد نکرده است. یک T.S.M.C. سخنگوی این سخنگو گفت: تصمیم این کارخانه براساس نیازهای تجاری آن صورت گرفته است و بخشی از هیچ مذاکره ای برای کاهش تحریم های تجاری نیست. این شرکت در بیانیه خبری گفت: “این مرکز ایالات متحده نه تنها ما را قادر می سازد تا از مشتریان و شرکای خود پشتیبانی بهتری داشته باشیم بلکه به ما فرصتهای بیشتری برای جذب استعداد جهانی می دهد.”

تحریم های دولت تا حدودی به نگرانی های کاخ سفید در مورد هواوی گره خورده است.

به نظر می رسد دولت ترامپ همچنین تمایل دارد مجوز موقت را در روز جمعه تمدید کند که به شرکت های آمریکایی اجازه داده است تجارت با هواوی را ادامه دهند ، گفت: یکی از این افراد حتی پس از قرار گرفتن این شرکت در لیست سیاه سال گذشته.

مقامات کاخ سفید از اظهارنظر درباره برنامه های T.S.M.C که قبلاً توسط وال استریت ژورنال گزارش شده بودند ، خودداری کردند.

مقامات وزارت دفاع سالها نگران فقدان کارخانه های امن ایالات متحده که قادر به تولید پیشرفته ترین تراشه ها هستند ، نگرانی هایی که باعث شده مذاکراتی با شرکت هایی از جمله Intel ، Samsung Electronics و GlobalFoundries ایجاد شود. نگرانی ها به عنوان برخی تراشه های ساخته شده توسط T.S.M.C به شاخه های دولت دیگر گسترش یافته است. برای سخت افزارهای نظامی و غیرنظامی حیاتی شده اند.

کورون ویروس که از طریق زنجیره های تأمین در آسیا امواج شوک به همراه افزایش تنش ها با دولت چین ، فشارهای جدیدی را برای اقدامات دولت به همراه داشته است ، افزود:

اما پول برای ایجاد گیاهان جدید تراشه یک مانع اساسی بوده است. کارخانه های نیمه هادی پیشرفته ، که دیسک های سیلیکونی را برای ساخت تراشه ها پردازش و خرد می کنند ، اکنون برای بلند شدن و راه اندازی آنها اغلب بیش از 10 میلیارد دلار هزینه دارند.

مارک لیو ، رئیس T.S.M.C ، در ماه اکتبر به نیویورک تایمز گفت که T.S.M.C. در حال مذاکره با وزارت بازرگانی در مورد کارخانه احتمالی ایالات متحده بود ، اما گفته بود که به یارانه قابل توجهی از دولت نیاز دارد. چه مقدار ، در صورت وجود ، ممکن است پول عمومی با تصمیم شرکت مرتبط باشد ، مشخص نبود.

در تماس با سرمایه گذار ماه گذشته ، آقای لیو افزود که “ایجاد هزینه” برای ایجاد کارخانه آمریکایی وجود دارد که پذیرفتن در این مرحله کار سختی است. البته ، ما کارهای زیادی را برای کاهش این شکاف هزینه انجام می دهیم. “

هر یارانه ایالات متحده به یک تراشه ساز مستقر در خارج از کشور می تواند بحث برانگیز باشد. اینتل که کارخانجات بزرگی را در اورگان ، آریزونا و نیومکزیکو اداره می کند ، به تازگی نامه ای به مقامات پنتاگون نوشت که در آن همکاری با هدف طراحی کارخانه بازرگانی تراشه های ایالات متحده است که می تواند محصولات حساسی نظامی نیز باشد.

رابرت سوان ، مدیر اجرایی اینتل در نامه ای در تاریخ 28 آوریل گفت: “ما در حال حاضر فکر می کنیم که به نفع ایالات متحده و اینتل است که چگونه اینتل می تواند کارخانه تجاری ایالات متحده را برای تأمین طیف گسترده ای از میکروالکترونیک اداره کند.” پیش از این توسط وال استریت ژورنال.

سخنگوی اینتل از اظهار نظر در مورد T.S.M.C خودداری کرد. تصمیم گیری GlobalFoundries ، یک شرکت متعلق به ابوظبی که در ایالات متحده برای پنتاگون در کارخانجات IBM سابق تراشه می کند ، سوال دارد که آیا قرار دادن پول به T.S.M.C. بهترین روش برای کاهش اعتماد به نفس فروشندگان خارجی بود.

“فرقی میکنه؟” از لوری کلی ، معاون رئیس جمهور شرکت برای ارتباطات جهانی سؤال کرد. “گزینه های بسیاری دیگر وجود دارد.”

پیشرفت های الکترونیکی ، به ویژه تراشه هایی که توسط شرکت های آمریکایی طراحی شده اند ، مدت هاست که برای قدرت نظامی آمریکا بسیار مهم هستند. اما خطوط تولید داخلی بسیاری از تراشه ها به خارج از کشور منتقل شده و در صورت بروز بحران های سیاسی یا نظامی در خارج از کشور ، سؤالاتی در مورد قطع عرضه در کشور ایجاد می کند. نمونه ها شامل تراشه های قابل برنامه ریزی هستند که در جت های جنگنده و تراشه های ارتباطی 5G استفاده می شوند ، اکنون تقریباً به طور انحصاری توسط T.S.M.C ساخته شده اند.

برخی از مقامات دولت ترامپ طرفدار اعمال فشارهای بیشتر بر تایوان و T.S.M.C هستند. انتخاب بین تهیه تراشه به چین یا ایالات متحده است. در همین زمان ، دولت ترامپ سعی کرده است فعالیت های کارخانه را به ایالات متحده بازگرداند ، با این که برخی از مقامات با نزدیک شدن به انتخابات سال 2020 آماده اعلام پیروزی هستند.

رابرت لایتیززر ، نماینده تجارت ایالات متحده ، در بخش عقیده ای در روزنامه تایمز نوشت: “عصر تأسیسات بازتابی به پایان رسیده است.”

اما برد ستر ، ارشد اقتصاد بین الملل در شورای روابط بین الملل ، گفت استدلال آقای لایتیزر “اظهار امیدواری نسبت به واقعیت است”. وی گفت: داده های تولید کارخانه تا ماه مارس نشان می دهد “صرفاً سقوط در تولید ایالات متحده ، تغییر نکرده است.”

دون کلارک از سان فرانسیسکو و آنا سوانسون از واشنگتن گزارش کردند.

2020-05-15 07:49:27

نمایش نهایی آمازون در فرانسه توانایی خود را برای کار در کنار هم آزمایش می کند

مقاله قبلی

استفاده از تکنیک برای تدریس – هوشمندانه

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در فناوری